logo-big
Fot. Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC

Wczasy ze słońcem nie tylko dla ekologów

  • Promocja wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwach agroturystycznych
  • Publikacja poradnika dla rolników i mieszkańców wsi – „Jak i dlaczego używać energii ze słońca na obszarach wiejskich”
  • Warsztaty dla ok. 100 rolników na temat używania energii słonecznej w domach i gospodarstwach
  • Serwis internetowy dla turystów, gdzie można znaleźć „słoneczne” gospodarstwa agroturystyczne oraz zielone schroniska
  • Katalog najlepszych gospodarstw agroturystycznych wykorzystujących energię słoneczną – ok. 70 pozycji
„Pamiętajcie, że zatrzymując się w jednym z gospodarstw uczestniczących w projekcie Słoneczna Polska. Wczasy ze słońcem wybierają Państwo czystą i zieloną przyszłość, przyczyniając się do tego, by Polska była jeszcze bardziej przyjaznym i przyjemnym miejscem dla nas i przyszłych pokoleń.” – zachęcają Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana, dyrektorka EKOCENTRUM ICPPC oraz Sir Julian Rose, prezes ICPPC, rolnik i pisarz.

Cisza i spokój, ale także miłe towarzystwo. Swojsko, tradycyjnie, ale wygodnie. Zdrowo, smacznie, ekologicznie, ale na każdą kieszeń. Aktywnie, na łonie przyrody, ale bez nadmiernej presji na środowisko. Koniecznie wspierając lokalną społeczność. No i żeby pogoda dopisała… Lista kryteriów, także tych etycznych, dotyczących wyboru miejsca na wymarzony urlop robi się tym dłuższa, im bardziej jesteśmy świadomi jak turystyka, zwłaszcza ta masowa, negatywnie oddziałuje na środowisko. Dla tych którzy chcą podróżować odpowiedzialnie Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi stworzyła serwis internetowy „Słoneczna Polska – Wczasy ze słońcem”, gdzie można wyszukać gospodarstwa eko-agroturystyczne, które wykorzystują potencjał odnawialnych źródeł energii, a także wytwarzają własną ekologiczną żywność. Obecnie baza zawiera ok. 70 gospodarstw z województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Na stronie dostępny jest także katalog w formacie pdf, ze szczegółowymi opisami, gdzie można dowiedzieć się jak poszczególne gospodarstwa korzystają z energii słonecznej. Specjalnie dla miłośników długich górskich wędrówek wyróżniono „Zielone Schroniska”.

By z roku na rok poszerzać swoją bazę Koalicja organizuje bezpłatne szkolenia dla rolników i mieszkańców wsi pt. „Jak i dlaczego używać energii ze słońca na obszarach wiejskich”. Dotychczas wzięło w nich udział ok. 100 osób. Dla wszystkich zainteresowanych na stronie projektu dostępny jest bezpłatny poradnik.


Lokalizacja:
cała Polska

Nazwa projektu:
Słoneczna Polska. Wczasy ze słońcem

Inwestor:
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC

Czas realizacji:
od 2015

Wartość inwestycji:
brak danych

Finansowanie:
brak danych

Kontakt:
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
tel.: (33) 8797114
e-mail: [email protected]
http://slonecznapolska.net