logo-big

Czy warto założyć spółdzielnię energetyczną?

Warsztaty w Izabelinie. “Czy warto założyć spółdzielnię energetyczną?”

W sobotę 3 grudnia 2022 w podwarszawskim Izabelinie odbyły się warsztaty pt. “Czy warto założyć spółdzielnię energetyczną?”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 osób – miejscowych działaczek i społeczniczek z koła gospodyń miejskich. 

    Polska Zielona Sieć zorganizowała w Izabelinie pod Warszawą warsztaty poświęcone energetyce obywatelskiej dla lokalnego koła gospodyń miejskich zainteresowanych założeniem spółdzielni energetycznej. Spotkanie pt. “Czy warto założyć spółdzielnię energetyczną?” było inauguracją i preludium dla naszych działań edukacyjnych i aktywizujących, zaplanowanych na rok 2023, skierowanych do środowisk kobiecych.

Podczas warsztatów staraliśmy się odpowiedzieć na pytania:

  • Jak obniżyć rachunki za energię?
  • Czy jeśli nie mam swojego własnego dachu lub działki, to czy mogę wytwarzać swój prąd ze źródeł odnawialnych?
  • Skąd wziąć środki na tego typu inwestycje?

Zainteresowanie tworzeniem spółdzielni energetycznej było niesamowite. W warsztatach wzięło udział ponad 20 osób – w większości kobiet. Podczas spotkania opowiadaliśmy o szansach i wyzwaniach, które stoją przed przyszłymi spółdzielcami. Mówiliśmy m.in. o ekonomicznych korzyściach związanych z energetyką obywatelską oraz korzystnym wpływie odnawialnych źródeł energii na klimat. Wywiązała się gorąca dyskusja, podczas której wspominaliśmy o trudnościach i barierach prawnych jak napotykają pionierki i pionierzy energetyki spółdzielczej, przede wszystkim o problemach z otrzymaniem dofinansowania czy z przyłączeniem do sieci energetycznej.  

Następne warsztaty zaplanowaliśmy nw drugiej połowie stycznia 2023. Tym razem z udziałem zewnętrznych ekspertów. O tworzeniu spółdzielni energetycznych opowie m.in. prawnik specjalizujący się w zakładaniu spółdzielni oraz samorządowiec z Serocka. 


Polecamy także: