logo-big
Fot. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Pierwszy ekologiczny budynek użyteczności publicznej na Pomorzu

  • Panele fotowoltaiczne na południowej fasadzie oraz dachu o łącznej mocy blisko 40 kWp
  • Produkcja energii elektrycznej o około 10% wyższa niż zapotrzebowanie budynku
  • System BMS umożliwiający optymalne zarządzanie zużyciem mediów w obiekcie
  • Energooszczędne oświetlenie LED
  • Zielony dach
  • Udogodnienia dla pracowników dojeżdżających rowerem
„Budynek jest naszą wizytówką i najlepiej pokazuje, czym się na co dzień zajmujemy. Chcemy, żeby przychodziło do nas dużo osób, które chcą dowiedzieć się czegoś nowego na temat ochrony środowiska: od zagadnień związanych z dofinansowaniami aż po takie małe sprawy, jak np. prawidłowa segregacja odpadów”. - tłumaczy Urszula Pakulska z działu promocji Funduszu. „Każdy może go odwiedzić i zapoznać się z ekologicznymi rozwiązaniami, które, miejmy nadzieję, już wkrótce rozpowszechnią się w budownictwie indywidualnym" - tłumaczy Urszula Pakulska z działu promocji WFOŚiGW.

Z początkiem roku 2019 rozpocznie się era budownictwa energooszczędnego. Zaczną obowiązywać nowe standardy dotyczące zapotrzebowania na energię nowopowstających obiektów, z początku tylko użyteczności publicznej, jednak już po roku 2020 zostaną one rozszerzone także na pozostałe budynki. Ich zużycie energii ma się zbliżyć do zera.

Tymczasem już w roku 2016 budynek będący nową siedzibą WFOŚiGW w Gdańsku „wychodzi przed szereg”. Dzięki zainstalowanym na dachu i południowej elewacji panelom fotowoltaicznym (łączna moc zainstalowana – 39,76 kWp) jest w stanie wyprodukować o niemalże 10 procent więcej energii elektrycznej niż potrzebuje. Wprawdzie ze względu na zmiany nasłonecznienia w przeciągu roku kalendarzowego produkcja jest nierównomierna, to umowa o rozliczeniu dwukierunkowym z dostawcą energii zapewnia odbiór energii w przypadku jej nadprodukcji oraz jej późniejszy zwrot w miesiącach zimowych, gdy z powodu krótszego dnia uzysk jest znacznie niższy.

Niskie zapotrzebowanie na energię cieplną osiągnięto odpowiednią izolacyjnością przegród, których współczynnik przenikania ciepła jest znacznie niższy niż obowiązujące normy. Zastosowano także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, indywidualne sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniach, oświetlenie LEDowe oraz monitoring parametrów eksploatacyjnych przez centralny system zarządzania, tzw. BMS (Building Managment System). Konstrukcja budynku, zielony dach oraz zastosowanie kaskadowej fasady w elewacji południowej chronią budynek latem przed nagrzewaniem, a zimą przed utratą ciepła. Zadbano także o udogodnienia dla pracowników dojeżdżających rowerem, którzy mają do dyspozycji szatnie z natryskami. Koszt całości inwestycji wraz z dokumentacją to 7,3 mln złotych. W przyszłości planowany jest montaż prototypowego kogeneratora gazowego wytwarzającego ciepło i energię elektryczną, a zasilanego gazem z sieci miejskiej służącego do celów edukacyjnych, oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Każdy może odwiedzić budynek i zapoznać się z ekologicznymi rozwiązaniami, które – miejmy nadzieję – już wkrótce rozpowszechnią się w budownictwie indywidualnym.


Lokalizacja:
Gdańsk, województwo pomorskie

Nazwa projektu:
Energooszczędny budynek użyteczności publicznej – siedziba WFOŚiGW w Gdańsku

Inwestor:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Czas realizacji:
luty - grudzień 2015 r.

Wartość inwestycji:
7,3 mln PLN

Finansowanie:
środki własne pozyskane ze zbycia budynku poprzedniej siedziby oraz bieżących oszczędności eksploatacyjnych

Kontakt:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
tel.: (18) 266-76-55
e-mail: fundusz@wfos.gdansk.pl
www.wfos.gdansk.pl

Polecamy także: