Poprawa efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego w naszym kraju to nie lada wyzwanie – z ponad pięciu milionów domów w Polsce, 7 na 10 jest ocieplonych za słabo lub wcale. Ich energożerność, a więc i ogromne zapotrzebowanie na paliwo z jednej strony pogłębia zjawisko ubóstwa energetycznego, z drugiej zaś, zmusza ludzi do sięgania po paliwa najgorszej jakości oraz spalania ich w najtańszych piecach/kotłach. To właśnie emitowane w ten sposób zanieczyszczenia powodują, że Polska jest obecnie najczarniejszą plamą na mapie jakości powietrza w Europie.
Sektor mieszkaniowy w Polsce, w największym stopniu odpowiedzialny za niską emisję powodującą smog i tysiące przedwczesnych zgonów rocznie, był dotychczas pomijany i nigdy nie doczekał się w Polsce systemowego i efektywnego (!) wsparcia, mającego na celu poprawę efektywności energetycznej. Najwyższy czas to zmienić!
Długo oczekiwane, systemowe zmiany dotyczące gospodarowania energią w polskich domach, opracowywane są właśnie zarówno na szczeblu regionalnym, krajowym, jak i unijnym.
Dlatego wszystkich partnerów ruchu Więcej niż Energia
– dotychczasowych, nowych i przyszłych –
z największą przyjemnością zapraszamy na tegoroczny
II Ogólnopolski Kongres Energetyki Obywatelskiej
Tematem przewodnim będzie efektywność energetyczna, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w kontekście jakości powietrza i ubóstwa energetycznego.
- Jak zmieni się europejski rynek energetyczny z punktu widzenia konsumenta końcowego?
- Jak dobrać rozwiązania dla poszczególnych wyzwań i problemów – ubóstwo energetyczne, obszary szczególnie zagrożone smogiem, transformacja energetyczna, rewitalizacja?
- Jak z podobnymi wyzwaniami radzą sobie różne regiony Polski i nasi sąsiedzi zza południowej i zachodniej granicy? Z czego finansują swoje działania, jak je planują i ile wydają na poprawę efektywności energetycznej?
- Jakie są możliwości adaptacji podobnych rozwiązań w Polsce? Jakie mechanizmy wsparcia dla gospodarstw domowych przewidują samorządy wprowadzające na swoim terenie uchwały antysmogowe? Instrumenty możliwe, pożądane, planowane.
Honorowymi gośćmi tegorocznego kongresu będą:
![]() Prof. Jerzy Buzek |
![]() Vincent Perrault i Judith Herpe |
We Francji, poprawa efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego została potraktowana priorytetowo i dlatego program Mieszkać Lepiej został wpisany przez francuski rząd do krajowego programu inwestycyjnego. W okresie pięcioletnim, ponad 1,2 miliarda euro w ramach tego programu zostanie zainwestowane w termomodernizację domów i walkę z ubóstwem energetycznym.
Strona internetowa agencji ANAH jest wyłącznie w języku francuskim. Osobom zainteresowanym proponujemy zapoznanie się z jej wersją przetłumaczoną na polski.
Wśród prelegentów przewidujemy obecność przedstawicieli:
- Ministerstwa Energii,
- Ministerstwa Rozwoju,
- Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa,
- Samorządów gminnych i wojewódzkich,
- Organizacji pozarządowych (m.in. WiseEuropa, Efektywna Polska, Habitat for Humanity),
- Uczelni,
- Start-up’ów i inkubatorów technologicznych.
Data: 1 grudnia 2017 r. (piątek)
Czas: 10:00 – 17:30
Miejsce: Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, Warszawa, ul. Rektorska 4.
Rejestracja: zapraszamy do zgłaszania swojego uczestnictwa za pośrednictwem formularza online.
Udział w kongresie jest oczywiście bezpłatny. Decydować będzie kolejność zgłoszeń i dlatego w pierwszej kolejności zaproszenie trafia do Państwa – Partnerów ruchu Więcej Niż Energia. Przewidujemy ok. 150 uczestników.
Organizatorami Kongresu jest ruch Więcej niż Energia, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Wciąż rośnie grono patronów medialnych kongresu:
Zeszłoroczny Kongres Energetyki Obywatelskiej, zorganizowany we współpracy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Politechniką Warszawską i Polską Akademią Nauk, był bardzo udanym wydarzeniem. Poświęcony był analizie światowych megatrendów, dobrych praktyk z Polski i zagranicy oraz perspektywom rozwoju w naszym kraju różnych form energetyki rozproszonej, szczególnie prosumenckiej i spółdzielczej.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z programem, podsumowaniem i krótką wideorelacją z tego wydarzenia, które znajdują się na stronie: wiecejnizenergia.pl/kongres
![]() |