Więcej niż energia
Więcej niż energia

Transformacja energetyczna – czas przełomu

Na przełomie roku cała Polska emocjonowała się ustawą „prądową”, a zwłaszcza tym, ile miliardów naszych wspólnych, publicznych pieniędzy wpompować w anachroniczny i coraz mniej wydajny system energetyczny oparty na węglu. Jak na razie rządowi nie udało się obronić przed podwyżkami samorządów i przedsiębiorców, a gospodarstwa domowe mają trochę spokoju jedynie do końca roku. Nikt nie ma wątpliwości, że podwyżki będą, będą spore i że dotkną wszystkich. Ile tych podwyżek jeszcze będzie w kolejnych latach? I jak mocno odczuje to cała gospodarka i społeczeństwo? To doświadczenie bardzo dobitnie pokazuje, że tak dłużej się nie da i ten najwyższy czas na zmianę właśnie teraz nadszedł.

Unijna polityka klimatyczno-energetyczna od dawna kieruje nas w stronę odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i odchodzenia od węgla. Już wiadomo, że celów na 2020 rok Polska nie spełni. Będzie to nas kosztowało kolejnych kilka miliardów. Od przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe cele do roku 2030 negocjowane właśnie z państwami członkowskimi w postaci tzw. Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu. Nasz polski projekt Planu daleko odstaje od celów unijnych i jest mało prawdopodobne, że Komisja zaakceptuje go w takim kształcie. Nie możemy już narzekać, że Polska jest za biedna na transformacje energetyczną. Pieniądze są! Z unijnego systemu handlu emisjami (ETS) do budżetu państwa już płynie szeroki strumień środków na niskoemisyjną modernizację energetyki, a w kolejnych latach będzie ich znacznie, znacznie więcej (teraz przeznaczono je m.in. na rekompensaty dla wysokoemisyjnych spółek energetycznych za brak podwyżek prądu). Obecnie negocjowany nowy budżet unijny 2021-2027 również będzie priorytetowo traktował klimat, efektywność energetyczną, OZE i PROSUMENTÓW.

Próbę zrozumienia powyższych okoliczności widać w zapowiedzi rządowego programu Energia Plus firmowanego przez panią minister Jadwigę Emilewicz. Planuje się tam ułatwienia administracyjne i rozszerzenie kategorii prosumentów o małych i średnich przedsiębiorców. Wobec skali potrzeb projekt programu nie wygląda rewolucyjnie, ale w tej sytuacji każda jaskółka niech czyni wiosnę! Bo to właśnie działania oddolne, zdecentralizowana energetyka rozproszona oparta na źródłach odnawialnych i efektywności energetycznej jest receptą na obecny kryzys i dobrą przyszłość.

Co na to politycy? Podwójny rok wyborczy to na pewno dobry czas na odważne i przełomowe decyzje. Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego to specjalny punkt tegorocznego Kongresu. Obyśmy byli nie tylko świadkami, ale i aktywnymi uczestnikami przełomu!

W imieniu ruchu „Więcej niż Energia” serdecznie zapraszam na Kongres.
Do zobaczenia!

Joanna Furmaga
podpis

PROGRAM

16 maja 2019, godz. 10.00-17.00
Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii
Politechniki Warszawskiej

10:00–10:30 Rejestracja uczestników
10:30–10:45 Oficjalne otwarcie
(Polska Zielona Sieć, Politechnika Warszawska)
10:45–12:30 Blok I

Kondycja i perspektywy energetyki rozproszonej w Polsce.

Prezentacja Programu Energia+
Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii
Klastry energii i spółdzielnie energetyczne
Piotr Czopek* – Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej, Ministerstwo Energii,

Czy rządowe programy rozwiążą problemy rosnących cen energii, smogu, lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, nowych miejsc pracy, realizacji unijnej polityki klimatycznej?

Dyskusja panelowa z udziałem ekspertów oraz publiczności:

Michał Tarka – doradca Ministra Przedsiębiorczości i Technologii ds. Programu Energia+
dr Jan Rączka – Alternator Sp. z o.o.
Andrzej Rubczyński – Forum Energii
Rafał Przybył – Burmistrz Wieruszowa
Bartłomiej Zydel – Związek Powiatów Polskich
dr Krzysztof Księżopolski – Szkoła Główna Handlowa

12:00 – 12:30 - dyskusja z uczestnikami
Moderacja: Justyna Piszczatowska, Green-news.pl

12:30–13:30 Obiad
13:30–14:45 Blok II

Nowe unijne prawo. Nowe unijne pieniądze.

W jaki sposób nadchodzące zmiany w unijnym otoczeniu prawnym i finansowym mogą najsilniej wspomóc transformację energetyczną w Polsce, w szczególności rozwój rozproszonej energetyki obywatelskiej?

Lidia Wojtal – ekspertka ds. polityki klimatycznej
Czysta energia dla wszystkich Europejczyków, NECP i Strategia 2050
Paweł Olechnowicz – Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej
Nowy budżet unijny 2021 – 2027 stan negocjacji
Rafał Szyndlauer – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Realizacja unijnych celów klimatyczno-energetycznych w Polsce
Marcin Janiak – Ministerstwo Energii, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich
Polityka Spójności na lata 2021-2027 - wsparcie sektora energetycznego

Prezentacje i dyskusja z udziałem uczestników Kongresu
Moderacja: Wojciech Kość, Politico

14:45–15:30 Przerwa oraz briefing dla mediów (sala 4.01, IV piętro)
15:30–16:50 Blok III

Kampania Ekopatrioci – Mirosław Proppe, WWF Polska

Parlament Europejski – debata wyborcza na temat polskiej transformacji energetycznej
W debacie wezmą udział kandydatki i kandydaci na posłów/posłanki do Parlamentu Europejskiego:
(kolejność alfabetyczna)

Polskie Stronnictwo Ludowe - dr Władysław Teofil Bartoszewski
Prawo i Sprawiedliwość - Zbigniew Gryglas
Platforma Obywatelska - prof. dr hab. Danuta Hübner
Lewica Razem - Urszula Kuczyńska
Partia Zielonych - dr Miłosława Stępień
Partia Wiosna
- Tomasz Terlecki

Moderacja: Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

16:50–17:00 „Wyniki exit poll”
Anonimowa sonda online uczestników konferencji na kandydatów biorących udział w debacie.
17:00 Zakończenie, uroczysty poczęstunek i rozmowy kuluarowe

* Oczekujemy na potwierdzenie

PRELEGENCI, PANELIŚCI, MODERATORZY


prelegenci

Jadwiga Emilewicz

Minister Przedsiębiorczości i Technologii

Minister Przedsiębiorczości i Technologii (od 2018)., od 2015 wiceprezes kolejno Polski Razem i Porozumienia Gowina. Wykładowczyni akademicka, politolog i menadżer kultury.

prelegenci

Piotr Czopek

Ministerstwo Energii

Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii. Wieloletni pracownik Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Energii. Od 2016 r. członek kilku Komitetów Monitorujących Regionalnych Programów Operacyjnych 2014 – 2020.

prelegenci

Joanna Furmaga

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Prezes Zarządu Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, współzałożyciela i koordynatora ruchu społecznego Więcej Niż Energia.

prelegenci

Marcin Janiak

Ministerstwo Energii

Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Energii. Realizuje zadania związane z zarządzaniem programem operacyjnym Infrastruktura i środowisko (POIiŚ).

prelegenci

Wojciech Kość

Politico

Dziennikarz zajmujący się m. in. tematyką energii, ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Publikuje w Politico Europe, IntelliNews i innych mediach.

prelegenci

dr Krzysztof Księżopolski

Szkoła Główna Handlowa

Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, ekspert ds. polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego, autor książek.

prelegenci

Paweł Olechnowicz

Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej

Odpowiedzialny za koordynację projektów energetycznych finansowanych z funduszy strukturalnych w Polsce.

prelegenci

Justyna Piszczatowska

red. nacz. portalu Green-news.pl

Dziennikarka specjalizująca się w elektroenergetyce, laureatka nagród dla dziennikarzy branżowych. Od 2006 r. publikowała w Gazecie Giełdy Parkiet, Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Bloomberg Businesweek Polska oraz na portalu Wysokie Napięcie. Od maja 2019 redaguje nowy portal Green-news.pl.

prelegenci

Mirosław Proppe

WWF Polska

Prezes fundacji WWF Polska. Od 1994 roku związany z KPMG, w której pełnił funkcję partnera i szefa zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej.

prelegenci

Rafał Przybył

Burmistrz Wieruszowa

Burmistrz gminy Wieruszów, zwolennik rozwoju energetyki obywatelskiej. Weterynarz, wieloletni opiekun dzieci, osób niepełnosprawnych i zwierząt, autor podręczników, redaktor, scenarzysta.

prelegenci

dr Jan Rączka

Alternator Sp. z o.o.

Dr nauk ekonomicznych, przez wiele lat zajmował się finansowaniem ochrony środowiska w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie współpracuje z think tankiem Forum Energii oraz prowadzi firmę Alternator specjalizującą się w doradztwie energetycznym.

prelegenci

Andrzej Rubczyński

Forum Energii

Dyrektor ds. Strategii Ciepłownictwa w think tanku Forum Energii.

prelegenci

Rafał Szyndlauer

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Doradca ds. politycznych i prawnych w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, pracuje w Komisji Europejskiej na różnych stanowiskach od 2010 r., w latach 2003–2007 pracował w Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w Genewie, w latach 2007-2010 odbył aplikację adwokacką w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Łodzi. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen w Niemczech, a także europeistykę w Europa Kolleg w Hamburgu.

prelegenci

Michał Tarka

prawnik, doradca Ministra Przedsiębiorczości i Technologii

Prawnik specjalizujący się w OZE, autor i współautor opracowań kierunkowych dla Ministra Energii, Ministra Środowiska oraz Minister Przedsiębiorczości i Technologii. W roku 2016 nominowany do nagrody Clean Energy Award jako najlepszy prawnik z zakresu OZE. Wiceprzewodniczący Polskiej Rady Biometanu, Członek Izby Gospodarczej Gazownictwa, Członek IBA w Londynie. Współautor najnowszego komentarza do ustawy o OZE dla CH. Beck.

prelegenci

Lidia Wojtal

ekspertka ds. polityki klimatycznej

Niezależna konsultantka ds. polityki klimatycznej, ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem w unijnych i globalnych negocjacjach klimatycznych. Negocjatorka i członkini polskiej delegacji oraz zespołów polskiej Prezydencji szczytów klimatycznych. Doświadczanie zdobywała m. in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz KOBIZE/KASHUE.

prelegenci

Rafał Zasuń

redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl

Ekspert w dziedzinie energetyki. Pisze o niej od 2007 r. - najpierw przez 13 lat w dziale gospodarczym „Gazety Wyborczej”, obecnie jako redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl.

prelegenci

Bartłomiej Zydel

Związek Powiatów Polskich

Prawnik, doktorant w Katedrze Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego WPiA UKSW w Warszawie, ekspert w Dziale Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich, redaktor Dziennika Warto Wiedzieć. Autor tekstów naukowych oraz wielu analiz projektów ustaw i rozporządzeń. Reprezentuje ZPP w pracach parlamentarnych oraz uczestniczy w pracach Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z inwestycjami, infrastrukturą, energetyką, ochroną środowiska. Nieobca jest mu także problematyka ustroju administracji publicznej, w szczególności ustroju samorządu terytorialnego.

DEBATA WYBORCZA

Na przyszłość transformacji energetycznej ogromny wpływ będą miały wyniki wypadających w tym roku podwójnych wyborów parlamentarnych – unijnych i krajowych, dlatego specjalnym punktem Kongresu będzie debata polskich kandydatów i kandydatek startujących 10 dni później w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Odpowiedzą oni na pytania na temat ich agendy i priorytetów w obszarze transformacji energetycznej i polityki klimatycznej.

prelegenci

dr Władysław Teofil Bartoszewski

Polskie Stronnictwo Ludowe

Historyk, antropolog, wykładowca akademicki (Cambridge, Oxford, Warwick) z doświadczeniem zawodowym w obszarach: finansów, energetyki i cyberbezpieczeństwa.

prelegenci

Zbigniew Gryglas

Prawo i Sprawiedliwość

polski przedsiębiorca, urzędnik państwowy i polityk, poseł na Sejm VIII kadencji, od 2017 wiceprezes partii Porozumienie Jarosława Gowina. W wyborach do Parlamentu Europejskiego startuje z ramienia komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w województwie mazowieckim.

prelegenci

prof. dr hab. Danuta Hübner

Platforma Obywatelska

Europejka, Polka, warszawianka nr 4 na warszawskiej liście #KoalicjiEuropejskiej Po raz drugi, nieprzerwanie od 2009 roku, jestem Posłem do Parlamentu Europejskiego z Warszawy. Poprzednio byłam Komisarzem Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej jako pierwszy polski członek Komisji Europejskiej. Od początku lat 90-tych miałam możliwość współtworzenia polskiej polityki gospodarczej. Szczególnie cieszy mnie, że miałam okazję wprowadzenia w polskim rządzie nowego podejścia do polityki przemysłowej, m.in. poprzez pierwszą polską politykę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wprowadzałam Polskę do Unii Europejskiej jako minister ds. europejskich co jest dla mnie źródłem wielkiej satysfakcji do chwili obecnej.

prelegenci

Urszula Kuczyńska

Lewica Razem

Lingwistka biegle władająca jęz. mandaryńskim, działaczka feministyczna i aktywistka związkowa. Od 8 lat w energetyce, pełnomocniczka komisji związkowej w jednej z największych spółek energetycznych w kraju. Kandyduje do Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

prelegenci

dr Miłosława Stępień

Partia Zieloni

członkini Zarządu Krajowego Partii Zieloni, aktywistka i działaczka społeczna, kulturoznawczyni i afrykanistka. Kandyduje do Parlamentu Europejskiego w województwie wielkopolskim.

prelegenci

Tomasz Terlecki

Partia Wiosna

fizyk, specjalista ds. klimatu, kandyduje do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Wiosna w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

ORGANIZATORZY


features
features

features

PATRONAT MEDIALNY


features
features
features
features
features
features
features
features
features
features
features
features
features

PATRONAT SPECJALNY


features

MIEJSCE

Centrum Zarządzania Innowacjami
i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

Rektorska 4, Warszawa

PO KONGRESIE


Tegoroczny Kongres Energetyki Obywatelskiej rozpoczął się mocnym akcentem. Zaprezentowany przez Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigę Emilewicz, a zapowiadany od stycznia Program Energia Plus wywołał bardzo gorącą dyskusję dotyczącą trudnych kompromisów pomiędzy tempem i skutecznością a transparentnością i otwartością procesu legislacyjnego.

Druga, europejska część kongresu, uświadomiła wszystkim jak duży rozdźwięk panuje pomiędzy stanowiskiem i oczekiwaniami polskiego rządu a nowym prawem unijnym i priorytetami Komisji Europejskiej w programowaniu nowego budżetu.

Debata przedwyborcza, konkludująca tegoroczny kongres, pokazała, że choć poszczególne ugrupowania polityczne są zgodne co do konieczności odchodzenia od energetyki opartej na paliwach kopalnych, to jednak kierunki transformacji oraz jej tempo pozostają kwestią sporną.

Relacje z Kongresu znajdą też Państwo na stronach patronów medialnych wydarzenia, np. na portalu BiznesAlert.pl (Program Energia Plus, debata przedwyborcza)


Wystąpienia

Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz, prezentuje założenia programu Energia Plus

Program Energia Plus – gorąca dyskusja ekspertów i uczestników III Kongresu Energetyki Obywatelskiej 2019

W drugiej części Kongresu, Lidia Wojtal, ekspertka klimatyczna i była polska negocjatorka, przystępnie wyjaśniła, w jaki sposób funkcjonuje unijna polityka klimatyczna i jak UE realizuje swoje zobowiązania w ramach Porozumienia Paryskiego, którego istotą jest cykliczne „podnoszenie poprzeczki“ dla redukcji emisji gazów cieplarnianych. Opowiedziała także o unijnym pakiecie legislacyjnym „Czysta Energia dla Wszystkich“ oraz zawartych w nim zapisach wspierających konsumentów energii i zwiększających rolę energetyki rozproszonej. Wyjaśniła też w jaki sposób Unia Europejska zamierza przeznaczyć jedną czwartą przyszłego budżetu na działania chroniące klimat oraz wykluczyć z unijnego wsparcia wszelkie projekty dla klimatu szkodliwe, np infrastrukturę gazową (prezentacja)

Paweł Olechnowicz z Komisji Europejskiej przedstawił bardziej szczegółowo stan negocjacji przyszłego budżetu unijnego, w którym „przyjazna środowisku, niskoemisyjna Europa“ jest jednym z pięciu priorytetów. W obecnym kształcie dokumenty budżetowe wykluczają wspieranie ze środków unijnych dużych przedsiębiorstw, inwestycji objętych systemem handlu emisjami oraz wszelkich paliw kopalnych – co oznaczałoby więcej środków dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozproszonej energetyki odnawialnej (prezentacja)

Rafał Szyndlauer z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w optymistycznym tonie mówił o niewykorzystanych możliwościach i potencjale Polski, którą, w ocenie Komisji, stać na przeprowadzenie pełnej transformacji energetyki. Polska w jego ocenie ma wręcz przewagi konkurencyjne w pewnych obszarach transformacji energetycznej.

Blok zamknęła prezentacja dyr. Marcina Janiaka, który w imieniu Ministerstwa Energii przedstawił oczekiwana polskiego rządu wobec przyszłego budżetu UE, w kilku punktach odbiegające od stanowiska Komisji, zwłaszcza jeśli chodzi o dalsze możliwości wspierania rozbudowy infrastruktury gazowej i dużych przedsiębiorstw.

Lidia Wojtal: Czysta energia dla wszystkich Europejczyków, NECP i Strategia 2050.

Paweł Olechnowicz: Nowy budżet unijny 2021 – 2027 stan negocjacji.

Rafał Szyndlauer: Realizacja unijnych celów klimatyczno-energetycznych w Polsce.

Marcin Janiak: Polityka Spójności na lata 2021-2027 - wsparcie sektora energetycznego.

Nowe unijne prawo, nowe unijne pieniądze – dyskusja z uczestnikami Kongresu.


Co to znaczy być (eko)patriotą? Dobrze pokazuje to film wyprodukowany przez WWF Polska.

Debata przedwyborcza nt. transformacji energetycznej kandydatek/kandydatów na posłanki/posłów do Parlamentu Europejskiego.

Wystąpienia końcowe uczestniczek i uczestników debaty (podsumowanie)

>