logo-big

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spółdzielnie energetyczne jako element zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich

1 marca - 2 marca

bezpłatne

1-2 marca 2023,

Centrum Prasowym Newseria,

budynek Varso 2, ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa 

transmisja on-line: Youtube \Pełna

Partnerzy projektu RENALDO oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zapraszają na dwudniową konferencję zatytułowaną „Spółdzielnie energetyczne jako element zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich”. W pierwszym dniu jej uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ideą spółdzielni energetycznych i ich korzyściami, dobrymi praktykami z projektu RENALDO oraz przykładami z krajów europejskich. MRiRW przedstawi również program wsparcia dla spółdzielni energetycznych „Energia dla wsi”. Drugi dzień konferencji jest z kolei dedykowany podmiotom zainteresowanych utworzeniem spółdzielni, które będą mogły nabyć obszerną wiedzę z zakresu zakładania, funkcjonowania i doboru źródeł OZE dla spółdzielni energetycznych oraz poznać ich podstawy prawne.

Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ilość miejsc w wydarzeniu stacjonarnym jest ograniczona. W celu zgłoszenia swojego udziału prosimy o wypełnienie tego formularza do 24 lutego 2023. W obu dniach wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube. Link do streamignu zostanie przesłany na adres mailowy do uczestników dzień przed konferencją.

Program wydarzenia >> TUTAJ

O projekcie RENALDO

RENALDO to projekt realizowany na wniosek MRiRW, finansowany w 100 proc. ze środków UE oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu i potrwa do końca marca 2023 roku. W ramach projektu powstają pilotażowe spółdzielnie energetyczne w siedmiu wybranych gminach z województwa podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z założeniami, doświadczenia i wnioski z projektu RENALDO mają posłużyć później jako impuls dla innych podmiotów, które będą zainteresowane zakładaniem spółdzielni energetycznych. Przydatnym narzędziem, opracowanym w ramach tego projektu, jest też specjalny kalkulator umożliwiający modelowanie profili i dobór optymalnych źródeł generacji OZE do potrzeb członków spółdzielni energetycznej oraz podręcznik „Jak założyć i prowadzić spółdzielnię energetyczną“. Oba materiały będą już niebawem dostępne na stronie KOWR.

Spółdzielnia energetyczna jest podmiotem zdefiniowanym w Ustawie o OZE. Tworzy lokalny rynek energii dla swoich członków w oparciu o zbiorową działalność prosumencką. Jej ideą jest zapewnienie członkom spółdzielni tańszej energii dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów, a dodatkową zaletą jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ energia jest zużywana i bilansowana lokalnie, na małym obszarze. Wpływa to też m.in. na zrównoważoną transformację obszarów wiejskich, zmniejszenie wpływu rolnictwa na środowisko i spadek ubóstwa energetycznego. 

Szczegóły

Początek:
1 marca
Koniec:
2 marca
Koszt:
bezpłatne
Witryna internetowa:
https://stowarzyszenie-zmijewski.pl/pl/formularz-rejestracyjny

Miejsce wydarzenia

Centrum Prasowe Newserii
Chmielna 73
Warszawa, mazowieckie 00-801 Polska
+ Google Map