Przedstawicielom już istniejących spółdzielni energetycznych (zarejestrowanych w KOWR lub URE) przypominamy, że jeszcze do 30.09.2025 można aplikować o grant w wysokości 45 000 EUR na opracowanie i wdrożenie biznesplanu. Wsparcie udzielane jest w ramach projektu The European Energy Communities Facility finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu LIFE, uruchomionego we wrześniu 2024 r. i trwającego do lutego 2028 r. Jego celem jest wzmocnienie i wsparcie rozwoju 140 społeczności energetycznych w 27 państwach członkowskich UE oraz na Islandii, w Mołdawii, Macedonii Północnej i Ukrainie.

Projekt zarządzany jest przez międzynarodowe konsorcjum doświadczonych organizacji oraz wspierany przez sieć 29 ekspertów krajowych. Eksperci ci już od wiosny 2025 roku aktywnie promują inicjatywę i poprowadzą społeczności energetyczne w swoich krajach przez różne etapy projektu. Ekspertem krajowym w Polsce jest Pan Bartosz Dubiński z Mazowieckiej Agencji Energetycznej. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących projektu lub naboru wniosków można się z nim skontaktować za pomocą formularza kontaktowego.
W lipcu zorganizowano serię spotkań informacyjnych zarówno na szczeblu krajowym jak i europejskim, w trakcie których przedstawiono warunki pierwszego naboru wniosków i zaprezentowano szczegółowo proces aplikacyjny. Dostępne jest nagranie z polskiego spotkania.
Jeśli nie jesteście pewni czy Wasza spółdzielnia energetyczna kwalifikuje się do finansowania, możecie wypełnić na stronie projektu krótką ankietę, na koniec której będziecie wiedzieć czy spełniacie określone kryteria.
Więcej informacji na stronie projektu The European Energy Communities Facility.