Ruch Więcej Niż Energia działa na rzecz zielonej energetyki w modelu rozproszonym – łączy samorządy, instytucje, organizacje pozarządowe i osoby prywatne przekonane, że Polska potrzebuje energetyki obywatelskiej. Jednak odnawialne źródła energii to również inwestycje na ogromną skalę. Przyjrzyjmy się dziś największym instalacjom fotowoltaicznym świata, Europy i Polski.
Longyangxia Dam Solar Park to największa farma fotowoltaiczna na świecie. Położona na pustyni w Chinach zajmuje powierzchnię 2700 hektarów. Składa się z ponad 4 milionów paneli PV. Jej moc zainstalowana to 850 MW. Jednak zapewne niedługo zostanie zdetronizowana, ponieważ Arabia Saudyjska zbuduje wraz z japońskim przedsiębiorstwem SoftBank farmę fotowoltaiczną o mocy 200 GW. Budowa ma zostać zakończona do 2030 roku.
W Europie jeszcze przez chwilę palmę pierwszeństwa dzierży francuska Cestas Solar Park. Moc instalacji to 300 MW. Zajmuje 250 hektarów niedaleko Bordeaux na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju i składa się z prawie miliona paneli PV. Co z tego, kiedy w sąsiedniej Hiszpanii wkrótce jeszcze większa farma fotowoltaiczna? Region Aragonia do 2020 roku na 2369 hektarach zbuduje instalację o mocy sięgającej 549 MW.
Znacznie mniejsza jest skala farm słonecznych realizowanych w Polsce, choć i u nas trudno na dłużej być tą “naj”. Jeszcze w czerwcu tego roku głośno było o Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ruszyła farma o mocy 0,5 MW. Ale jeszcze w tym roku pod Jelenią Górą na powierzchni 22 hektarów powstanie Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra o łącznej mocy 10 MW. Będzie przede wszystkim produkować czysty prąd, ale także promować miasto, ponieważ panele słoneczne będą ułożone we wzór jelonka, który jest symbolem miasta.
Choć Polska na tle świata wypada dość słabo, to ogólna tendencja jest podobna: powstają coraz większe. Zaczynamy “łapać słońce hektarami”. Przy budowie takich gigantów pracę zyskuje kilkuset pracowników na okres wielu lat, jednak koszty inwestycji są kolosalne.
oż