Można powiedzieć, że połowa uczestników naszej niedawnej energetycznej debaty wyborczej otrzymała mandaty do Sejmu IX kadencji. Druga połowa będzie z pewnością aktywnie działać poza parlamentem. Warto zatem pamiętać i czasem sprawdzić jak wypadają ich działania na tle złożonych w Poznaniu deklaracji przedwyborczych.
10 października w Poznaniu podczas konferencji „Energetyka Obywatelska TERAZ!”, na 3 dni przed wyborami parlamentarnymi zorganizowaliśmy debatę wyborczą dla kandydatek i kandydatów wiodących sił politycznych z regionu Wielkopolski, którzy w swoich wypowiedziach częściej niż inni odnosili się tematu energetyki, klimatu i transformacji energetycznej regionów górniczych.
W wydarzeniu wzięli udział (alfabetycznie):
- Jadwiga Emilewicz – Porozumienie/PiS, Poznań
- Andrzej Grzyb – PSL, Kalisz
- Dariusz Jóźwik – Lewica, Poznań
- Miłosława Stępień – Partia Zieloni/KO, Konin
Debata składała się z trzech bloków tematycznych z pytaniami od moderatora, pytań z sali oraz z wystąpień końcowych w postaci krótkich, swobodnych wypowiedzi. Pytania podzielone były na trzy bloki tematyczne:
- Kryzys klimatyczny i transformacja energetyczna Polski
W jakim tempie i w jaki sposób powinna przebiegać transformacja energetyczna w Polsce? Do kiedy Polska powinna odejść od węgla? Jak powinien wyglądać mix energetyczny? Co dalej z wiatrakami na lądzie? Jak Polska powinna kontrybuować do celów Unii Europejskiej 2030 (KPEiK) i neutralności klimatycznej 2050?
- Energetyka rozproszona czy scentralizowana?
Który model bardziej służy bezpieczeństwu energetycznemu i konkurencyjności gospodarki? W jakiej skali energetyka obywatelska (prosumenci, spółdzielnie, samorządy, biznes) powinna stać się częścią rynku energetycznego w Polsce w perspektywie najbliższych 10 lat? Jak ją rozwijać?
- Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej
Co dalej z Zagłębiem Konińskim? Czy należy otwierać nowe odkrywki? Jak wspierać regiony górnicze w procesie sprawiedliwej transformacji? Czy obecnie procedowany projekt tzw. specustawy górniczej powinien zostać uchwalony?
Debatę poprowadził Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl.
Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi uczestników: