Cisza i spokój, ale także miłe towarzystwo. Swojsko, tradycyjnie, ale wygodnie. Zdrowo, smacznie, ekologicznie, ale na każdą kieszeń. Aktywnie, na łonie przyrody, ale bez nadmiernej presji na środowisko. Koniecznie wspierając lokalną społeczność. No i żeby pogoda dopisała… Lista kryteriów, także tych etycznych, dotyczących wyboru miejsca na wymarzony urlop robi się tym dłuższa, im bardziej jesteśmy świadomi jak turystyka, zwłaszcza ta masowa, negatywnie oddziałuje na środowisko. Dla tych którzy chcą podróżować odpowiedzialnie Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi stworzyła serwis internetowy „Słoneczna Polska – Wczasy ze słońcem”, gdzie można wyszukać gospodarstwa eko-agroturystyczne, które wykorzystują potencjał odnawialnych źródeł energii, a także wytwarzają własną ekologiczną żywność. Obecnie baza zawiera ok. 70 gospodarstw z województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Na stronie dostępny jest także katalog w formacie pdf, ze szczegółowymi opisami, gdzie można dowiedzieć się jak poszczególne gospodarstwa korzystają z energii słonecznej. Specjalnie dla miłośników długich górskich wędrówek wyróżniono „Zielone Schroniska”.
Aby z roku na rok poszerzać swoją bazę Koalicja organizuje bezpłatne szkolenia dla rolników i mieszkańców wsi pt. „Jak i dlaczego używać energii ze słońca na obszarach wiejskich”. Dotychczas wzięło w nich udział ok. 100 osób. Dla wszystkich zainteresowanych na stronie projektu dostępny jest bezpłatny poradnik.
Szkolenia i warsztaty prowadzone są w Ekocentrum, które powstało w 2000 roku w Stryszowie pod Krakowem. Prowadzą je Jadwiga Łopata oraz Sir Julian Rose. Jest to nie tylko miejsce pokazowe, gdzie można w praktyce zapoznać się z rozwiązaniami technologicznymi do produkcji energii z odnawialnych źródeł. W Ekocentrum każda instalacja pracuje na rzecz centrum szkoleniowego – dostarcza prąd, ogrzewa wodę i pomieszczenia, oczyszcza ścieki.
Aby zasilić w prąd budynek konferencyjno-szkoleniowy na jego dachu zamontowano 22 moduły fotowoltaiczne, multikrystaliczne, dachówkowe – zintegrowane z połacią dachową. Ich moc to 2 kWh. Oświetlenie terenu Ekocentrum zapewnia 8 lamp z świetlówkami LED zasilanych przez hybrydowy system składający się z mini-wiatraka o mocy 50W i modułu fotowoltaicznego SF50A. Oprócz tego pomysłodawca i współtwórca tego miejsca – Krzysztof Wietrzny – zaprojektował i wykonał tracker pod moduły fotowoltaiczne, który umożliwia optymalne ustawienie instalacji względem słońca zwiększając tym samym jej wydajność o ok. 30%. Do ogrzewanie obiektów wykorzystuje się dwa rozwiązania – pompę ciepła „powietrze-woda” zasilającą ogrzewanie podłogowe oraz ogród zimowy, który służy do dogrzewania domu w okresach przejściowych tj. wczesną wiosną i późną jesienią. Nagrzane pod szklaną kopułą powietrze przemieszcza się do pozostałych części budynku. Dodatkowo gliniana podłoga kumuluję ciepło w ciągu dnia, a oddaje je nocą.
Krzysztof Wietrzny, pasjonat ekologii, zawodowo zajmuje się realizacją instalacji fotowoltaicznych, w Ekocentrum pracuje także jako trener z zakresu OZE prowadząc szkolenia. Niektóre z nich to np. „OD KONSUMENTA DO PROSUMENTA: Jak zacząć produkować własną energię kupując elektrownię słoneczną z dotacji”, „Akademia Fotowoltaiki”, „ENERGOOSZCZĘDNY DOM: nowoczesne i energooszczędne systemy grzewcze dla domu jednorodzinnego”. Organizowane są także warsztaty dla dzieci i młodzieży. W listopadzie 2016 wraz z Fundacją mBanku Ekocentrum zaprosiło uczniów ze szkół podstawowych do udziału w projekcie „Oszczędny Dom. Matematyka pomaga oszczędzać”. W relacji z warsztatów można przeczytać: „Uczniowie zwiedzili wszystkie zakamarki naszego centrum. Sprawdzili jak wyglądają domy z gliny i słomy, ile prądu wyprodukował nasz dach, jak działa świetlik rurowy, kolektor słoneczny, instalacja do pasywnej wymiany ciepła, cieplarnia sferyczna. (…) Zamienili się w architektów projektujących ekologiczne domy. Puścili wodze wyobraźni i szukali niekonwencjonalnych sposobów, aby zużywać mniej energii z paliw kopalnych. Sporo liczyli – ile kosztuje ogrzewanie domu, ile wody rocznie się zużywa, jak wpływa montaż modułów fotowoltaicznych na koszty prądu.”
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i został wpisany do stałej oferty Ekocentrum, które zaprasza uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych możliwością korzystania z energii przyjaznej środowisku.