17 czerwca rozpoczęliśmy cykl wydarzeń – webinarów, podcastów i warsztatów – poświęcony wspólnotom energetycznym – ich roli, potencjałowi, wyzwaniom, wielowymiarowym korzyściom, przepisom, potrzebom, a wreszcie: sprawdzonym rozwiązaniom i przykładom do naśladowania. Choć Polska jest białą plamą na europejskiej mapie takich inicjatyw, nie musimy wyważać otwartych drzwi i uczyć się wszystkiego od zera – „za miedzą” działają ich tysiące.
Pierwsze podcasty już za nami – do odsłuchania na kanale MUDA Talks.
Pierwsze dwa webinaria, wprowadzające w temat transformacji energetycznej w Polsce oraz rozwoju „społeczeństwa współpracy”, przeprowadziliśmy 17 czerwca i 1 lipca – można się z nimi zapoznać na stronie projektu https://wethepowerpoland.splashthat.com/
6 października zapraszamy na trzeci już webinar, poświęcony dobrym praktykom. Przygotowaliśmy spotkanie z tymi, którzy w spółdzielniach energetycznych już od lat działają, lub… właśnie je zakładają.
Wśród prelegentów będą:
- Josh Roberts, prawnik z organizacji RESCOOP, zrzeszającej ponad 1700 takich podmiotów, opowie jak rozmaite są modele ich działalności, motywacje i miary korzyści.
- Gianluca Ruggeri, nauczyciel akademicki pokaże nam jak w 2014 roku założono włoską spółdzielnię energetyczną ENOSTRA, jak dziś działa.
- Ireneusz Perkowski, prezes pierwszej zarejestrowanej w Polsce spółdzielni energetycznej EISALL opowie jak sobie radzą pionierzy, wyrąbujący właśnie drogę dla innych w dżungli „niedoskonałych” (eufemistycznie ujmując) polskich przepisów.
Zapraszamy gorąco!
Zapisy: wethepowerpoland.splashthat.com/
Organizatorami jest Patagonia Europe, Polska Zielona Siec i Change Pilots.